Rajgród jest ciekawym miastem, chętnie odwiedzanym przez tych, którzy chcą odkryć magię Pojezierza Ełckiego, jak i dla tych, którzy w czasie wycieczki po województwie podlaskim chcą się nacieszyć jego przyrodniczym bogactwem. Bliskość pięknych kompleksów leśnych oraz Biebrzańskiego Parku Narodowego, dostęp do rynnowego Jeziora Rajgrodzkiego oraz dobre zagospodarowanie, dzięki któremu można tu bez większych problemów znaleźć tanie noclegi – oto czynniki, dzięki którym turystyka ma się tu doskonale. A co warto wiedzieć na temat tego miasta oraz atrakcji, jakie czekają na jego terenie?
Z kart historii – Rajgród i jego dzieje
Rajgród to miejscowość niezwykle atrakcyjna dla wszystkich tych osób, które interesują się historią. Wiadomo, że człowiek zaglądał tu już około 9 tysięcy lat temu, z kolei w okresie wczesnego średniowiecza na terenie dzisiejszej Góry Zamkowej istniał gród Jaćwingów. Głównym zadaniem tego grodu była ochrona szlaku handlowego wiodącego z Mazowsza w głąb ziem należących do tego plemienia, a spore rozmiary grodu świadczą o tym, iż musiał on mieć ogromne znaczenie. W dokumentach źródłowych pierwsze wzmianki o tutejszej osadzie pojawiają się w wieku X, a z późniejszych źródeł wynika, iż Rajgród często był przedmiotem sporów pomiędzy Polską, Litwą a Krzyżakami. Do dziś miejscowość ta urzeka sielskim małomiasteczkowym charakterem oraz ciekawymi zabytkami, którym trudno jest się oprzeć. Co koniecznie trzeba tutaj zobaczyć?
Rajgród i jego atrakcje: gdzie warto się wybrać?
Choć Rajgród nie jest zbyt dużym miastem, nuda na jego terenie nikomu nie zagrozi. Ciekawie prezentuje się tu neogotycki kościół parafialny z 1913 roku, wielkie wrażenie robi też dawny rynek, dziś znany jako Plac 1000-lecia. Otaczają go piękne kamieniczki, dzięki którym panuje tu wspaniała atmosfera. W Rajgrodzie nie brak też przydrożnych kapliczek oraz rewelacyjnych punktów widokowych, z których można podziwiać Jezioro Rajgrodzkie i jego najbliższą okolicę. Obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki po tym mieście jest Góra Zamkowa, na terenie której przed wiekami zaczęło się rozwijać to miasteczko. Dziś wzniesienie to jest znanym punktem widokowym, a na rozciągającej się u jego stóp plaży można się nacieszyć wypoczynkiem w pięknej scenerii.
W rejonie Rajgrodu nie brak też przyrodniczych atrakcji, którym warto poświęcić nieco więcej uwagi. Nie lada gratką dla odwiedzających tę okolice turystów będzie rezerwat Czapliniec, znany jako stanowisko czapli siwej, intryguje też rezerwat Czerwone Bagno, będący bardzo ważną ostoją łosia. Torfowisko Kuwasy, rezerwat Grzędy ze swoimi pięknymi borami sosnowymi – oto kolejne atrakcje, dzięki którym każdy z nas będzie mógł na terenie Rajgrodu spędzić wolny czas w przyjemny i pożyteczny sposób.